Snösäkringsprojekt

Snösäkringsprojektet i Mickelbacken Gällö har pågått under några års tid och är nu genomfört. Läs berättelsen om hur det gick till och titta på lite bilder från arbetet. GSK vill rikta ett stort tack till Kommunen och alla som arbetat frivilligt med detta projekt!

Utan er skulle det inte gå att genomföra!

Projekt i Mickelbacken:
Bräcke kommun har beviljat 600.000:- i investeringsbidrag för att säkra vatten tillgången i Mickelbacken Gällö. Det har delats upp i 3 etapper. Här kommer en redogörelse för hur detta har gått till.

Historia
För 18 år sedan byggdes det för konstsnö i Mickelbacken, då byggdes det för en snökanon, men backen har blivit större (vid Lyan) och behovet av konstsnö stiger med åren. De populära Snöskotertävlingarna varje år kräver mycket konstsnö. Så under slutet på 1990 talet börjades planering på att bygga ut snökanonsystemet så att även den gamla nerfarten kan läggas med konstsnö.

Genomförande
Bräcke kommun äger Mickelbacken och står för alla kostnader för inköp av material, pumpar, rör m.m.

  • Gällö SK utför all planering och inköp av utrustning, allt arbete görs ideellt.
  • Gällö SK äger två st Lenko Snökanoner.
  • Gällö SK ansvarar även för drift och underhåll av Mickelbacken.

Etapp 1
Gällö SK har till denna (2003) vinter bestämt sig för att inte bli utan vatten till snökanonerna innan backen är färdigsprutad. Hur skulle man då få ordning på vattenproblemet? Slutligen kom man fram till att bästa idén var att pumpa vatten från Revsundssjön upp till tjärnen och på så sätt ”fylla på” den när vattnet började sina. Ett av de stora problemen var att man var tvungen att korsa E 14 med vattenledningen. Detta löstes genom att man tryckte ett hål under vägen och drog vattenledningen genom där. Idén till detta föddes för ca 2 år sedan då man tröttnade på att den dåvarande konstgjorda ”tjärnen” på toppen av backen sinade mot slutet av snötillverkningen. Tjärnen som ligger på toppen av Mickelbranten är konstgjord och har som syfte att föra vatten till snötillverkningen med hjälp av en pumpstation som finns alldeles intill tjärnen.

Innan man kunde realisera planen så var man tvungen att få igenom marklösen och vattendom. Efter många ”snack” med Kommunen så beslutades att man skulle få pengar till att finansiera t ex material och dylikt. Så sommaren 2003 började man arbeta två gånger i veckan, det blev varje måndag och torsdag kväll. Arbetet började med att man planlade vart rören skulle dras. Näst därefter kom bygget av den nya pumpstationen vid Revsundssjöns strand igång. Pumpstationen vid stranden har inte alls samma kapacitet som pumpen uppe vid tjärnen, dock är den fullt kapabel till att pumpa vattnet från sjön upp till tjärnen. Grävmaskin lånades för arbetet, med den grävdes vattenledningen ned ända upp till skogen vid Mickelbacken tillsammans med elförsörjning för pumpstationen. Rören som är av plast lades ut och svetsades ihop enkelt av ett få antal personer. Allt som allt är det 850 m rör som lagts ut, slutligen så har rören säkrats i berget.

Pumpstationen skall göras i ordning och hela systemet beräknas klart till då snötillverkningen skall starta.
En sak som gjorde detta möjligt är den stora kunskapen som finns inom Gällö Sportklubb.

Sammanfattning etapp 1:
Det här projektet betyder att vi i Gällö/Mickelbacken kan vara säkra på att våran ”större” backe kommer att ha tillräckligt med snö inför vinterns skidåkning. Vi kommer att ha möjlighet till att jämna ut en del större naturliga ”knölar” i backen genom att få dit mera snö. Det kommer också betyda att träningen med stor sannolikhet startar tidigare i år än föregående år, pga att vi föregående år varit försiktiga med det vatten vi haft och inte påbörjat arbetet så tidigt. Mestadels för att vi varit rädda för att snön skulle smälta bort. Det här ses som ett stort lyft för Mickelbacken och Gällö Sportklubb.

Kostnad 200.000:-

Etapp 2
Under sommaren 2004 byggdes etapp 2 som bestod av:

  • Nya vattenrör.
  • Nya staglinor på alla elstolpar.
  • Ny elkabel och nya uttag för snökanoner.
  • Ny vattenpump som orkar med två snökanoner.

Inte nog med pumpen och kabeldragningen så byggdes även en ny vattenslinga ifrån platån på nya backen ner emot botten av Mickelbacken, detta innebär att man slipper dra vattenslangar ända ifrån den övre dalstationen vid snötillverkning i barnbacken. Detta kan man säga var en tjuvstart på nästa års projekt (etapp 3), att bygga ut snökanonssytemet till gamla backen, vilket innebär en helt ny vattenslinga och ny el kabeldragning.

För att utöka kapaciteten till två kanoner samtidigt var vi tvungen att dra en ny el kabel för att leverera elektricitet nog, och byta ut pumpen på toppen till en som klarar av två kanoner samtidigt. Kabeldragningen som ni kan se här på bild utfördes av några ytterst duktiga elektriker och tog väl ca 4 dagar att slutföra. För att sammanfatta det hela kommer vi i år att kunna köra två snökanoner samtidigt i nya backen och förhoppningsvis i och med det, öppna tidigare.

Kostnad 200.000:-

Etapp 3
Har genomförts under sommaren 2005. Den består av en ny vattenledning från dalstationen till toppstugan,
så att vi kan göra konstsnö i gamla backen. En ny elkabel för snökanonerna kommer också sättas upp under etapp 3.

Kostnad 200.000:-
Andra projekt
Vid sidan om snökanonsutbyggnaden så har även nya starttornet renoverats. Under årens lopp har virket i start rampen på tornet ruttnat sönder mer och mer, nu hade till och med stockarna som är stommen i rampen börjat gå sönder. Detta innebar att vi var tvungen att byta både stockar och virke. Så som ni kan se på bilden här nedan så är det helt nya och fräscha stommar på startrampen i år.